Perakende Güvenliği

Perakendecilerin ana işlerine odaklanmalarını sağlayacak ve verimliliklerini artıracak her detay Sensormatic’i yakından ilgilendirmektedir. Sunulan perakende çözümleri ile, mağaza güveliği sağlayarak kayıpların engellenmesine ve operasyonel verimliliğin artırılmasına yönelik teknolojik çözümler sunar. 1500'den fazla patente sahip olan Sensormatic; teknolojik üstünlüğünün yanı sıra, temsil edildiği 100 ülkede sahip olduğu pazar payıyla sektör lideridir. Sensormatic'in bugün dünyada 600 bini aşkın kurulu sistemi bulunmaktadır ve dünyanın en büyük 200 perakendecisinin %80'i Sensormatic elektronik ürün takip sistemlerini kullanmaktadır.

Sensormatic'in sürekli değişen ihtiyaçlara uygun olarak geliştirilen yenilikçi çözümlerinin odak noktası, perakende satış noktalarındaki operasyonel verimliliktir. Sensormatic, Perakende sektörünün ihtiyaç duyduğu; açıkta ürün sergileme, iç ve dış kayıpların engellenmesi, envanter güvenliği, stok verimliliği, mağaza performans ölçümü, kasa işlemlerinin kontrolü ve analizi, müşteri deneyiminin zenginleşmesi gibi karlılığa doğrudan etki eden birçok konuda sunduğu yenilikçi çözümlerle, Türk hizmet sektörünün sürekli gelişimine katkı sağlar.

 Entegre mağaza güvenliği sistemlerinin yanı sıra, iş analiz sistemleri ile de gelişmiş ve yenilikçi çözümlerle, kurumsal müşterilerinin farklı hizmetler sunmasına olanak yaratır. Mağaza önünden kaç kişi geçti, kaç kişi giriş yaptı, satışa dönüştürme oranı ne oldu, hangi kasiyer hangi ürün için en çok hangi işlemi yaptı, bu işlem nasıl yapıldı, soğutucunun kapısı gereğinden ne kadar fazla açık kaldı, hangi ürün ne kadar ilgi gördü gibi parametrelerin objektif bir şekilde ölçülerek güvenilir bilgi üretilmesi, kurumsal müşterilerini güçlü kılar.

Perakende sektörüne, güvenliğe ilişkin Elektronik Ürün Takip Çözümleri (EAS), Video İzleme ve Geçiş Kontrol Çözümlerinin yanı sıra; Kişi Sayma Sistemleri, Müşteri Davranışı Ölçümleme Sistemleri, Kablolu Koruma, İnteraktif Multimedya ve Personel Çağrı Çözümleri ile Elektronik Fiyat Etiketi çözümleri ve tüm bu çözümlerin entegrasyonu olmak üzere geniş bir hizmet yelpazesi sunar. Sensormatic, Perakende sektörüne yönelik çözümleri ile, mağazanın içinden başlayarak tüm tedarik zinciri boyunca envanterin korunması, stok verimliliği, kasa işlemlerinin kontrolü ve analizi, müşteri deneyiminin zenginleşmesi gibi geniş bir alanda yönetim desteği de sağar ve tüm bu çözümleri entegre olarak çalıştırabilir. Sensormatic entegre çözümler konusunda sektör lideri olup diğer oyunculara da bu konuda öncülük etmektedir. 

Perakendecilerin satışlarını artırmak ve karlılığını korumak için tasarlanmış Sensormatic Elektronik Ürün Takip Sistemleri ile iç ve dış kayıpları en aza indirerek, ihtiyaç duyulan yaratıcı ve özgür ürün sergileme imkanını sağlar. Bu sistemler; mükemmel algılama ve deaktivasyon performansına sahip, dayanıklı, kullanımı kolay ve farklı dekorasyonlara, farklı ihtiyaçlara estetik olarak uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 

Bir veya birden fazla anten ile konfigüre edilebilen Sensormatic Elektronik Ürün Takip sistemleri ile, kasa çıkış koridorlarında veya mağaza çıkışlarında mükemmel bir algılama alanı yaratılır. Antenler görsel caydırıcılık sağlayabileceği gibi, özgün mağaza tasarımlarına uygun gizli güvenlik antenleri de perakendecilerin tercihlerine uygun alışveriş iklimi sunar. Sensormatic Ultra•Max Sistemler, dünyada en geniş kapı aralığını koruması ve en yüksek algılama özelliğine sahiptir. Zeminin dışında kapı pervazlarına, duvara, kasa aralarına ya da sıva altına yerleştirilebilen farklı anten modelleri, yalnızca Sensormatic tarafından sunulur.

Teknolojisi ve tasarımı patentle korunan ve mükemmel algılama performansına sahip sert etiketler (Tag); dayanıklılık, kullanım kolaylığı ve en uygun sergileme opsiyonları için geliştirilmiştir. Geniş kullanım alanına sahip sert etiketler (Tag); tekstil ürünleri, elektronik ürünler, yiyecek ve içecek ürünleri, optik ürünler, ayakkabı, aksesuar gibi ürünlerde sektörün en yüksek koruma oranına sahiptir. 

Sensormatic Ultra•Strip etiketleri ise, en küçük etiket boyutu ile en yüksek koruma seviyesini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu yüzden perakende sektöründe Sensormatic çözümleri, üretimde etiketleme yapan üretici ve dağıtıcıların en öncelikli tercihidir. 60 yıllık deneyimle geliştirilen Ultra•Strip etiket ailesi; tekstil, kozmetik, elektronik, kitap, oyuncak, market, optik, ayakkabı, aksesuar gibi birçok farklı ve çeşitli ürünlerin kullanımına uygun geniş alternatiflere sahiptir. Perakendecilerin ortak ve gözle görülür kayıplarının önemli bir parçasını pil, tıraş bıçağı, DVD, kartuş ve kozmetik ürünleri gibi küçük ama değerli ürünler oluşturmaktadır. Bu ürünler, boyutlarından dolayı geleneksel güvenlik yöntemleri ile korumanın kolay olmadığı ve kolayca kayıt dışı alıcı bulabilir olduklarından, perakendecilerin kayıp önleme programlarının öncelikli konularındandır. Söz konusu ürünlerdeki yüksek kayıp oranı, ilgili ürünlerin korunmasında özel çözümler geliştirme ihtiyacını doğurmaktadır. Perakendecilerin en büyük endişesi ise bu ürünlerin güvenlik altına alınması ile müşteri etkileşiminin ortadan kaldırılması, buna bağlı olarak satışların azalmasıdır. İşte tam bu noktada, Koruyucu Kutulu Ürün Sergileme Çözümleri ile, hem açıkta sergileme hem de yüksek güvenlik çözümünün aynı anda sunulması sağlanarak fark yaratılır.


Kablolu Elektronik Ürün Sergileme çözümleri sayesinde, cep telefonları, akıllı telefonlar, tabletler, navigasyon cihazları, MP3 çalarlar, fotoğraf makinaları ve kameralar gibi elektronik ürünlerin güvenli şekilde açıkta sergilenmesi sağlanırken, müşterilerin ürünler ile etkileşimi ve ürün deneyimlemeleri önceliklendirilir. Bu çözüm ile, müşteriler, açıkta sergilenen ürünleri canlı olarak inceleyebilme, karşılaştırma fırsatı bulur ve mağazada daha fazla zaman geçirir. Müşterilerin dokunarak incelenen ürün ile deneyim yaşamaları, satın alma aşamasında daha hızlı karar vermelerini sağlar. 


Video izleme çözümleri konusunda sunduğu üstün teknolojisi ve deneyimi Sensormatic'in bu alanda da pazar lideri olmasını sağlar. Perakendecilikteki video izleme uygulamalarında öncelikli amaç, belirlenen ihtiyaçlara bağlı olarak mağaza ve işyerlerinde iç ve dış kayıpların azaltılması ve performans verimliliğinin arttırılması yönündedir. Sensormatic’in sunduğu geniş çözüm seçenekleri ve uzmanlığı sayesinde elektronik ürün takip, kartlı geçiş, yangın algılama, alarm gibi tüm güvenlik amaçlı uygulamalarla doğrudan entegrasyon sağlanabilir. Bunların yanı sıra, yeni nesil yazılımlar ve video izleme sistemine entegre olan Gelişmiş Video Analitik çözümleri sayesinde, basit izlemenin dışında gelişmiş görevleri tanımlayarak, isteğe yönelik aramalarla amaca daha kolay ulaşım sağlanır. Bu sistem, satış personellerinin müşterilere olan davranışı, personelin genel tutumu ve mağazadaki müşteri trafiğinin izlenmesini sağlayan bir yönetim aracı olarak kullanılabilir. Sistem sayesinde kasa, POS noktalarında gerçekleşen her hareket, video görüntüsü ile eşleşerek yapılan işlem görüntüsünün video kayıt cihazında kayıt altına alınması sağlanır. Video izleme çözümleri sayesinde, kasadaki tüm hareketin takibi sağlanarak çalışma verimliliğinin düşüklüğü, iç kayıplar gibi sorunlar minimuma iner. 

Sensormatic, açık bir platformda tasarlanan ve her türlü alarm sistemine entegre edilebilen ileri düzey Yangın Algılama Çözümleri sunar. Oluşabilecek yangına önceden önlem almaya olanak tanıyan yangın alarm sistemleri, yangın dedektörleri, doğru değerlendirme yapılarak gerekli iletişimin kurulmasını sağlayan kontrol paneli ve sesli görsel uyarı cihazları gibi bileşenlerden oluşur. Yangın algılama sistemleri; yangına ilk anda müdahale etmek, yangının meydana geldiği bölgenin koordinatlarını belirlemek, patlamalardan doğabilecek hasarı önlemek, panel üzerinden ya da gözlem merkezinden gönderilen direktiflerle yangının çıktığı bölgeye gerekli fiziki müdaheleyi tetiklemek gibi kritik fonksiyonları yerine getirir. Sensormatic perakende projelerinde dünyanın enyangın üreticilerinin güvenilir, esnek ve stabil ürünlerini kullanır. 

Sensormatic, perakende sektörü için sunduğu Geçiş Kontrol Çözümleri ile çalışanlara güvenli bir çalışma ortamı yaratırken, personelin çalışma saatlerinin takibi ve sirkülasyon yönetimine de olanak tanır. Geçiş Kontrol Çözümleri; giriş ve çıkış kayıtlarının takibine ve raporlanmasına, belirlenen görev tanımları ile geçişlerde sınırlama yapılmasına, güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasına, gerçekleşen tüm hareketlerin kayıt altına alınmasına, olağan ya da olağanüstü olayları tanımlayarak senaryolar üretilmesine olanak tanır. Bu raporlar sayesinde, personel takibi ve verimlilik en üst düzeye çıkar. Bunların yanında, her bireyin sadece kendi fiziksel veya davranışsal özelliklerinin teyidine ilişkin geliştirilmiş olan biyometrik sistemler ile yüksek güvenlik gerektiren yerlerde kullanıcı doğrulaması yapılırken, hatasız ve suistimale karşı güvenli bir çözüm sağlanır. Türkiye’de ilk kez Sensormatic tarafından uygulanan İris okuma ile parmak izi ve parmak damarı okuma gibi biyometrik çözümlerle, kurumsal ihtiyaçlarda üstün bir güvenlik duvarı yaratılmış olunur. Sunduğumuz geçiş kontrol çözümleri sayesinde olay ve alarm izleme, video izleme entegrasyonu, bölünmüş ekran görüntüleriyle harita / plan üzerinde geliştirilmiş izleme özelliği, e-posta veya telefon ile bilgilendirme, web üzerinden erişim, geliştirilmiş IT tabanlı şifre koruması ve geliştirilmiş raporlama için; açık veri formatında sağlanan ileri derece güvenlik, uzaktan erişim ve takip, biyometrik çözümler ile ileri seviyede güvenlik sağlanır. Özellikle IP tarafında geliştirilen kaliteli çözümler ile basit geçiş kontrol sistemlerinden farklı olarak, ek kablolama gerektirmeden uzaktan erişim hizmeti sunabilir. Sistem, karlılığın ve verimliliğin artmasında önemli bir rol oynar. 

Sensormatic’in Perakende sektöründe referansların bazı örnekler vermek gerekirse, departmanlı mağazalarda Boyner, Beymen, Marks&Spencer, Harvey Nichols, YKM; büyük zincir mağazalardan LC Waikiki, Burberry’s, Deriden, İpekyol, Lacoste, Mango, Mavi Jeans, Unitim Group Mağazaları, Zara; hipermarketlerden ise Tesco-Kipa, CarrefourSA, Metro, Real ve Bauhaus Sensormatic sistemlerini kulanmaktadırlar. Türkiye’de kapalı alışveriş merkezleri pazar payı yaklaşık %60 olarak ölçümlenmiştir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. KVKK'nın ilgili mevzuatına uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız. Bu siteyi kullanarak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.